Praha hledá novou podobu městského mobiliáře, tj. lavičky, odpadkové koše a stojany na kola již pár let. Na začátku prázdnin jsem Vás informoval o tom, že byla vyhlášena soutěž na nový městský mobiliář. Ta vynesla tři finalisty, jejichž vítěz byl vyhlášen 24. října.

Samotného vyhlášení se zúčastnila i pražská primátorka Adriana Krnáčová a porota, která se skládala z designérů, architektů a zastupitelstva města. Slavnostní ceremoniál probíhal v nově otevřeném Centru architektury a městského plánování (zjednodušeně CAMP), ve kterém je možnost shlédnout výstavu Nový městský mobiliář: lavičky, koše, stojany na kola do 19. listopadu ve všední dny.

Celkovým vítězem soutěže se stal návrh od studia Artěl, jehož členy jsou prof. MgA. Michal Froněk a prof. M.A. Jan Němeček. Jejich návrh vyhrál hlavně díky výborné funkčnosti a barevnému sladění, které je vhodné do městského interiéru. Na druhém místě se umístili MgA. Eduard Herrmann, BcA. Matěj Coufal s návrhem, který kombinoval načervenalé dřevo s šedými rámy. Třetí příčku obsadil tým ve složení MgA. David Karásek, MgA. Daniel Golík. Jejich práce vycházela z oblých tvarů, světlých barev a dřeva. Jak už to ale bývá, všechny tři finální návrhy byly velice kvalitní a v každém případě představovaly lepší variantu pro současný stav.

  1. Místo

  1. Místo

  1. místo

Rozdrobenost vzhledu městského mobiliáře je obecně považován za velký neduh pražských ulic. V hlavním městě můžeme dnes najít 44 různých druhů městského mobiliáře. Na některých místech, například I.P. Pavlova lze dokonce nalézt hned čtyři různé druhy košů vedle sebe. Vybráním výherce tedy Praha udělala významný krok k unifikaci vzhledu městského mobiliáře.

Zajímavá je i úvaha nad tím, zda-li nový mobiliář nahradí i městskou výbavu na společensky významných místech, které mají upravenou podobu pro své účely. S největší pravděpodobností zůstanou tato místa nedotčená, jelikož by unifikovaný mobiliář narušoval jejich jedinečnou atmosféru. Typickým příkladem může být Smíchovská náplavka.

Jaký názor na výsledek soutěže máte Vy? Myslíte, že zvítězil nejlepší návrh?