Od dnešního dne budeme jezdit po Praze a Středočeském kraji jednodušeji. Právě dnes 27. srpna 2018 byl spuštěn nový dopravní systém PID Lítačka, který rozšířil možnosti výběru dlouhodobých časových kupónů.

Už žádné hledání a dlouhé fronty u validátorů, abyste si koupili nový kupón na hromadnou dopravu. Od teď zvládnete vše z pohodlí domova přes internet. Pražská a regionální doprava přechází konečně do 21. století, do století digitalizace.

Projekt Lítačka bude mít dopad až na 3 miliony cestujících. Svým rozsahem je projekt v českém prostředí ojedinělý, propojí odbavovací systémy dvou velmi provázaných krajů a ulehčí cestování spoustě občanů, kteří za svými pracovními povinnostmi dojíždějí právě ze Středočeského kraje do hlavního města. Tímto projektem se udělala velká tlustá čára za nechvalně známou OpenCard.

Projekt PID Lítačka má obrovský potenciál, který se bude snažit vedení hlavního města maximálně využít. Do budoucna se plánuje vytvořit chytrou kartu, která bude obsahovat mnoho benefičních programů a bude vázána na nejrůznější aplikace. Jaké plány jsou s Lítačkou, mají být představeny ještě v letošním roce.

Každý cestující má od teď tři možnosti, kam nahrát svůj dlouhodobý kupón. Stále zůstává v platnosti zelená kartička Lítačka, ale nově si mohou občané, kteří cestují převážně vlakem, kupón nahrát na InKartu Českých drah, čímž se rozšíří systém pražské integrované dopravy o železniční. Tím se podpoří cestování vlakem, který v dnešní době osobních automobilů upadá. Pro ,,fajkšmekry‘‘ se dá kupón dokonce nahrát i na bezkontaktní bankovní kartu. Jsem přesvědčen, že v budoucnu bude možností daleko více.

Z pozice předsedy dozorčí rady Operator ICT jsem tento projekt prosazoval jako ten vůbec nejdůležitější za toto volební období. Tímto projektem se nám podařilo udělat definitivní tečku za ostudou se jménem OpenCard a přivedli jsme odbavování cestujících v celém regionu do 21. století. Tak jako je to běžné například v Ostravě, Plzni nebo jiných regionech. Hlavní zásluhu na tom má paní primátorka Adriana Krnáčová, která se nebála jít tvrdého boje se strukturami stojícími za OpenCard. Díky ní se také podařilo celý projekt prosadit a hlavně zrealizovat v rekordně krátkém čase.

Už žádné bedlivé hlídání vypršení platnosti kupónu. Nový webový portál www.pid.litacka.cz nabízí funkci, která to ohlídá za Vás. Budete si zde moci zakoupit kupón i podle jednotlivých pásem včetně kalkulace jeho ceny a dokonce přes jednu registraci spravovat více účtů, což využijí převážně firmy a rodiny.

PID Lítačka je i v mobilu. Od 1. srpna je možné využívat i mobilní aplikaci v beta verzi, která bude od 1. září nahrazena aplikací PID info v plném rozsahu. Přes aplikaci je možné nejenom nakupovat jednorázové jízdné, ale také jízdné s možností pozdějšího aktivování. Můžete přes ní vyhledávat i aktuální spojení, výluky nebo dokonce i P+R parkování.

Rozlučte se se svou starou OpenCard a přejděte na modernější Lítačku. V současnosti je v oběhu stále přes 240 tisíc karet OpenCard, které budou postupně přeneseny do nového systému. Ale bez obav, do vypršení platnosti nahraného kupónu ji budete moci i nadále využívat. Pro ty, kteří ji budou chtít vyměnit za novou kartu Lítačka, mám dobrou zprávu. Od 1. září to můžete udělat zdarma. Je úžasné, že projekt takto krásně funguje a usnadňuje nám všem naše cestování. Už se těším na další novinky, které projekt Lítačka přinese.