Středočeský kraj zřídil komisi, která má vyhodnotit, jak by region postihl zákaz vjezdu kamionů delších než 12 metrů do hlavního města. První zjištění by měla předložit radě kraje do dvou týdnů, řekl ČTK hejtman Miloš Petera (ČSSD). Jde o reakci na rozhodnutí Prahy, která chce opatření zavést od začátku roku 2017.

„Nemůžeme si dovolit, aby se kamionová doprava rozptýlila po Středočeském kraji, to vidíme jako velký problém,“ uvedl Petera. O dopadech zákazu vjezdu kamionů do pražských ulic uvnitř silničního okruhu mají zástupci hejtmanství jednat s Prahou na podzim a kraj na to chce být dobře připraven. „Ten problém je opravdu velmi vážný a Středočeský kraj je tím hodně poznamenaný,“ uvedl hejtman. Přiznal, že si řešení moc neumí představit. „Naše silnice nejsou vůbec stavěny na to, aby byly schopny zvládnout takový nápor dopravy,“ dodal.

Vjezd kamionů delších než 12 metrů chce pražský magistrát zakázat kvůli vyřazení dostavby Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi ze seznamu projektů, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí. S vyřazením okruhu ze seznamu nesouhlasí ani Středočeský kraj, podle nějž jde o prioritní stavbu. Petera připomněl, že spolu s náměstkem pražské primátorky Petrem Dolínkem (ČSSD) poslali dopis ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO), v němž požadují co nejrychlejší dostavbu chybějící části Pražského okruhu.

Dolínek už dříve řekl, že cílem opatření, k nimž hodlá přistoupit Praha, není vytlačit kamionovou dopravu do obydlených částí středních Čech. Lidé z Říčan a dalších měst kolem metropole by podle něj neměli odnášet to, že Praha chce ochránit své obyvatele. Zákaz vjezdu pro kamiony by proto podle dřívějšího vyjádření náměstka mohl platit i v Říčanech a dalších městech.

Zdroj: Praha 31. července (ČTK)