Rašínovo nábřeží zná dobře každý Pražan – jedná se o jedno z nejživějších míst v Praze, kde se neustále konají společenské akce. Od roku 2010 se zde začaly konat farmářské trhy, dnes lze ve večerních hodinách chodit na taneční lekce, okusit dobré jídlo ze stánků, dát si pivo s kamarády a prostě jen posedět a koukat na proplouvající lodě a v dálce sledovat dobře známou siluetu Pražského hradu. Ne nadarmo je okolí Vltavy v Praze zařazeno mezi deset nejoblíbenějších míst u vody v Evropě podle amerického zpravodaje New York Times (odkaz).

Počátky Rašínova nábřeží sahají do přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy na místě stály domy starobylého Podskalí, což byla osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život byl propojen s Vltavou. První část od Palackého náměstí k Jiráskovu náměstí byla postavená souběžně s Palackým mostem. Druhá část od Palackého náměstí až k Vyšehradské skále, včetně Vyšehradského tunelu se realizovala zhruba od třicet let později. Rašínovo nábřeží původně sloužilo ke kotvení a rozdělování vorů.

   

V čem tedy spočívá základní úspěch smíchovské náplavky? Je to kombinace více faktorů. Nejdůležitějším z nich je lokalita, která propojuje Nové Město s Vyšehradem a přes řeku se Smíchovem, díky čemuž se nachází v turisticky velmi vyhledávané oblasti. Zároveň je velmi blízko ke všem kulturně významným místům a nabízí nádherný výhled a atmosféru.

Specifickým prvkem náplavky je ale její život. Neustále se tu něco děje. Pokud dáte lidem k dispozici takto významný kus území, může to dopadnout hodně špatně, ale i hodně dobře. A to je případ Rašínova nábřeží. Přes den se tu sportuje, není neobvyklé, když tu potkáte běžce, nebo cyklisty. Přes večer se tu shází převážně mládež, která zde tráví svůj volný čas. Krom spousty jídla a pití se člověk může věnovat i návštěvě lodí, které představují další kulturní vyžití. Například loď Tajemství nabízí pravidelná divadelní představení.

Co čeká Smíchovskou náplavku dál? Převážně se jedná o rekonstrukci kobek, které jsou dnes nepřístupné veřejnosti. Ty budou přeměněny na veřejné toalety, kterých je na náplavce nedostatek. Zároveň se v nich vytvoří další zajímavé prostory, například kavárny a galerie. Autorem architektonické studie, podle které bude provedena rekonstrukce, je Petr Janda a jeho kolegové ze studia petrjanda/brainwork. Rašínovo nábřeží se v budoucnu stane unikátním kulturním místem v Praze.